Kostel sv. Zdislavy na Prostřední Bečvě představuje ukázkový příklad moderní sakrální architektury zasazené do malebné krajiny Beskyd. Stavba, dokončená v roce 2001, se nachází na povlovné svažité stráni s působivým výhledem na okolní hornatou krajinu.
Unikátní architektonické řešení
Půdorys kostela je tvořen dvěma nepravidelnými mnohoúhelníky, které jsou do sebe vetknuty a zrcadlově symetrické podle podélné osy. Liturgický prostor má lichoběžníkový tvar s výklenky po stranách oltáře. Nejvyšší světlost prostoru je za oltářem, ve středu podélné osy a v průniku liturgického prostoru s kostelní věží.
Exteriér stavby zaujme promyšleným „prolamováním“ hmot do konečného tvaru. Dominantou přední části je vstup se svislým oknem, který převyšuje štíhlá věž se zvonicí a křížem. Měděná krytina s tmavou patinou efektně kontrastuje s bílou omítkou zbytku stavby.
Interiér a světlo
Vnitřní prostor kostela je řešen střídmě a jednoduše, se světlou pastelovou výmalbou. Lichoběžníková okna v úrovni kůru zajišťují dostatek denního světla a kopírují nepravidelný strop. V přízemní části jsou okna obdélníková, tvořená dvěma čtverci.
Celá architektura působí harmonicky, vyváženě a přirozeně zapadá do okolní beskydské krajiny, jako by zde stála odjakživa.